Jak przeżyć na rowerze

Strona główna >> Porady Rowerowe >> Jak przeżyć na rowerze

Pytanie tytułowe wydaje się może zbyt krzykliwe, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że tylko w roku 2015 miało miejsce 4634 wypadków z udziałem rowerzystów, gdzie zginęły 303 osoby (w tym 300 rowerzystów!) a 4473 zostały ranne to staje się ono jak najbardziej zasadne. Omówimy tutaj dwie zasady, których stosowanie pozwoli nam uniknąć większości zagrożeń i spokojnie cieszyć się jazdą, na przykład w czasie wycieczki rowerowej.

Koło roweru po wypadku

Przepisy są dla wszystkich

Przepisy ruchu drogowego, mimo że nie zawsze idealne, to jednak przez swoją uniwersalność wprowadzają porządek, dzięki czemu wszyscy użytkownicy dróg wiedzą, jak powinni się zachować i jaki manewr w danej sytuacji mogą wykonać inni. To jest bardzo prosta zasada.
Z niewiadomych przyczyn część rowerzystów uważa, przynajmniej sądząc po ich zachowaniu na drogach, że na rowerze przepisy ich nie obowiązują. Przez takie zachowanie rowerzyści byli sprawcami 1644 wypadków, więc w 2015 ponad co trzeci wypadek z udziałem rowerzysty był przez niego spowodowany. Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez rowerzystów to:

Nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 606 wypadków 66 zabitych! - Nie wiem co tutaj decyduje, bo wjeżdżanie pod rozpędzony samochód jest zachowaniem skrajnie samobójczym. Pewnie młody wiek (lub wręcz przeciwnie), roztargnienie czy zagubienie. Pamiętajmy:
Nie wjeżdżamy na drogę z pierwszeństwem nie upewniwszy się, że jest bezpiecznie.
Nie wyjeżdżamy z posesji na drogę bez zatrzymania i rozglądnięcia się.
Uczmy dzieci, żeby zawsze zatrzymywały się na skrzyżowaniu i upewniły się, że mogą jechać.

Nieprawidłowy manewr skrętu – 208 wypadków 22 zabitych – Jeżdżąc po drogach widać, że to faktycznie plaga wśród rowerzystów – skręt najczęściej w lewo (ten bardziej niebezpieczny) bez wcześniejszej sygnalizacji i bez sprawdzenia, czy coś akurat nie wyprzedza.
Prawidłowo powinniśmy najpierw sprawdzić, czy coś nie jedzie za nami, potem wystawić rękę do sygnalizacji skrętu i jeszcze raz spojrzeć do tyłu aby upewnić się czy kierowca zauważył naszył sygnalizację. Wszystko wykonujemy z wyprzedzeniem, kilkadziesiąt metrów przed skrętem. Jeśli skręcamy w lewo to przed manewrem, po wykonaniu poprzednich czynności, cały czas sygnalizując ręką ustawiamy się bliżej środka jezdni, tak, aby nikt w krytycznym momencie nas nie próbował już wyprzedzać. Jeśli nie ma możliwości skrętu bo z naprzeciwka jadą auta zatrzymujemy się przy linii środkowej na jezdni umożliwiając innym autom wyminięcie nas z prawej.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 173 wypadki 4 zabitych – podstawowa przyczyna wypadków samochodowych jak widać działa też u rowerzystów. Może się wydawać śmieszna przy prędkościach jakie zazwyczaj osiągają rowerzyści, ale na mokrym asfalcie, na cienkich rowerowych kołach o utratę przyczepności nietrudno. Dlatego zawsze jak popada zwalniamy, zwłaszcza przy zakrętach.

Nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 112 wypadków 5 zabitych – przepis o obowiązkowym zejściu z roweru na przejściu dla pieszych jest dość kontrowersyjny ale jak widać w statystykach uzasadniony. Zresztą na większości przejść w ogóle nie powinno być rowerzystów, bo nie wolno im jeździć po chodnikach, problemem są głównie te przejścia między ścieżkami rowerowymi bez odpowiedniego przejazdu. Osobiście myślę, że warto poświęcić te 2-3 sekundy na przeprowadzenie roweru w zamian za resztę życia lub zdrowie. Albo portfel, bo mandaty też się za to sypią.

Osobna kategoria to jazda bez oświetlenia w nocy. W 2015 roku było tylko 27 takich wypadków, ale zginęło w nich 10 rowerzystów a 18 osób zostało rannych. Lampka z przodu, lampka z tyłu – bez tego w nocy nie jeździmy i już, bo jak nas coś trafi (a rowerzysty bez oświetlenia po prostu nie widać) to jesteśmy martwi. I nie, czołówka nie rozwiązuje sprawy.

Pozostałe przyczyny wypadków drogowych spowodowanych przez rowerzystów tylko wymienię, nie są tak częste lub śmiertelne jak te powyższe, ale trzeba też zwrócić uwagę na ich prawidłowe wykonanie:
Jazda po niewłaściwej stronie drogi – 57 wypadków 1 zabity
Nieprawidłowe omijanie – 73 wypadki 2 zabitych
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 80 wypadków
Nieprawidłowa zmiana pasa ruchu 47 wypadków 8 zabitych
Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu 52 wypadków 1 zabity
Nieprawidłowe wymijanie 56 wypadków 2 zabitych
Nieprawidłowe wyprzedzanie 38 wypadków
Wjazd przy czerwonym świetle 27 wypadków 4 zabitych

Rowery po wypadku

Przepisy są TYLKO dla samochodów

Nie, to nie pomyłka. Ta zasada tylko pozornie kłóci się z tezą z zasady nr 1.
W ostatnich latach prawo drogowe zmieniało się w kierunku ochrony słabszych użytkowników ruchu. I bardzo dobrze. Świadczy to o naszym postępie cywilizacyjnym. Piesi i rowerzyści otrzymali szereg uprawnień stawiających ich w przepisach wyżej niż kierowców w samochodach.
Jednak wsiadając na rower najlepiej o nich zapomnieć. Wymazać z pamięci i nie zwracać uwagi na miejsca, gdzie mamy pierwszeństwo i założyć, że nie mamy go nigdzie. Jeśli się zatrzymamy przed przejazdem rowerowym lub zwolnimy przed skrzyżowaniem z pierwszeństwem a kierowca to zauważy i zna przepisy to w większości przypadków i tak nas przepuści, za co można mu podziękować uśmiechem lub skinięciem, dzięki czemu i nasz i jego nastrój się poprawi, zmniejszając tym samym ilość frustratów na drogach i zwiększając ogólne bezpieczeństwo. Jeśli kierowca ma gdzieś przepisy i nas nie przepuści – uratujemy swoje życie lub zdrowie. A to w czasie wyprawy rowerowej jest najważniejsze.

Nieustąpienie pierwszeństwa to główna przyczyna wypadków z udziałem rowerzystów – jeśli zawsze ustąpimy to zmniejszymy szanse na wypadek o prawie połowę więc naprawdę warto.

Niestety inne, bardzo niebezpieczne zachowania kierowców nie są już tak łatwe do uniknięcia jak pierwszeństwo. W kolejnym wpisie przedstawimy jednak kilka niepisanych zasad, których stosowanie może jeszcze bardziej zwiększyć nasze bezpieczeństwo i wymusić na kierowcach prawidłowe zachowanie.

Podsumowując – stosujmy przepisy zawsze, ale nie ufajmy, że inni będą je stosować.

Polub, podziel się lub skomentuj: