Śląski Ogród Botaniczny

Rzut beretem od centrum Mikołowa znajduje się fantastyczne miejsce na wypoczynek. Śląski Ogród Botaniczny, obejmujący zasięgiem dwa wzniesienia: Sośnią i Fiołkową Górę. Kiedyś teren wojskowy, dziś służy bardziej przyjemnym celom. Wyprawa tam to krótka wycieczka dla każdego - dobra na wyjazd z dziećmi, żeby chwilę odsapnąć od zgiełku miasta.

Informacje o trasie: 

Długość trasy rowerowej: 15 km
Jakość nawierzchni: asfalt, ścieżka, leśna ścieżka
Miejscowośći: Mikołów
Atrakcje: Śląski Ogród Botaniczny - rośliny, wieża widokowa, plac zabaw, kamieniołom i stare piece wapienne.
Dojazd i powrót: Z centrum Mikołowa.

Trasa wycieczki: 
Relacja: 
Widok z wieży widokowej

Widok z wieży widokowej na północ...

Widok z wieży widokowej

... na zachód...

Widok z wieży widokowej

...i na dziedziniec

Z centrum Mikołowa wyjeżdżamy Szlakiem Żółtym. Opuszczamy go w Parku Mokre i po niespełna dwóch kilometrach ulicą Sosnową meldujemy się pod bramą Ogrodu. Rower można zostawić na parkingu i zwiedzić część Ogrodu obejmującą Sośnią Górę na piechotę. Co jest nawet wskazane jeśli ktoś nie czuje się na siłach, bowiem na dzień dobry otrzymujemy 100m stromego podjazdu. Na jego szczycie czeka nagroda w postaci wieży widokowej z widokiem na pół Śląska we wszystkich kierunkach poza południem - tam widać tylko pobliskie wzniesienia. Sośnią górę oplata sieć ścieżek i mamy tu całkiem pokaźną liczbę atrakcji, jak właśnie wspomniana wieża, alejki tematyczne ze zdjęciami, Zielarium wokół którego rozchodzą się zapachy mieszanki lubczyku, rozmarynu i wielu innych ziół, których nawet nie łudziłem się rozpoznać. Jest także labirynt z pnączy i super atrakcja dla najmłodszych - wielki plac zabaw. Można tu spędzić sporo czasu nie narzekając na nudę.
Zielarium na Sośniej Górze

Zielarium - bardzo aromatyczne miejsce.

Plac zabaw

Plac zabaw na Sośniej Górze

Widok na wieżę

Wieża widokowa widziana z dołu

Po atrakcjach Sośniej Góry można kontynuować wycieczkę na Górze Fiołkowej. Ta część jest "dzika" - nie ma tutaj chodników, wystrzyżonych trawników czy miejsca na piknik. Jest za to stromy podjazd i mnogość wąskich ścieżek w sam raz na rower górski. Z atrakcji wizualnych - kamieniołom i kilkanaście pieców wapiennych, zachowanych w różnym stopniu.
Piec wapienny

Pierwszy piec wapienny...

Piec wapienny

i drugi piec wapienny

Kamieniołom

Kamieniołom

Na koniec zostaje jeszcze spacer po części CEPIE (Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej) i można wracać do Mikołowa. Albo pokręcić jeszcze po okolicy, bo jest gdzie i kto wie, co można jeszcze znaleźć.