Śląsk Cieszyński - Północ

Śląsk Cieszyński to na wycieczki rowerowe miejsce idealne. Mnogość tras rowerowych, bogactwo krajobrazu i ukształtowania terenu a także spore zaplecze kulturalno-historyczne sprawiają, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W tym wpisie skupimy się na części północno zachodniej, od Chałupek do Cieszyna.

Informacje o trasie: 

Długość trasy rowerowej: 60 km (opcjonalnie 100km)
Jakość nawierzchni: Zróżnicowana. Asfalt, betonowe płyty, leśne drogi
Miejscowośći:Chałupki > Olza > Gorzyczki > Jastrzębie Zdrój > Zebrzydowice > Cieszyn > Cesky Tesin > [opcjonalnie] Karvina > Bohumin
Atrakcje: Drewniane Kościoły, Meandry Szotkówki, Zamek w Zebrzydowicach, Rezerwat Kopce, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie, Archeopark Chotěbuz, Zamek w Karwinie, Stary Bhumin, Meandy Odry, Pałac w Chałupkach.
Dojazd i powrót:Zarówno Chałupki jak i Cieszyn mają połączenia PKP z resztą aglomeracji, niestety pociągi nie jeżdżą zbyt często i może to zająć wiele czasu. Autem w Chałupkach można się zatrzymać na parkingu pod Dino, zaraz przy trasie ścieżki rowerowej i naszej wycieczki. Powrót z Czeskiego Cieszyna pociągiem do Bohumina (te kursują dosyć często) lub też 40 km trasą wzdłóż Odry - fantastyczną, wygodną i bardzo łatwą.

Trasa wycieczki: 
Relacja: 
Meandry Szotkówki
Pierwszy etap trasy od Chałupek do Jastrzębia Zdroju biegnie wzdłuż szlaków rowerowych: Eurovelo R4 oraz czerwonego szlaku nr 24 tworzącego wraz z czeskim odpowiednikiem pętlę wokół Śląska Cieszyńskiego. Właściwie to jedziemy już poza historyczną granicą, ta bowiem przebiega na Olzie, ale bliżej rzeki w tym miejscu jechać nie sposób. Urozmaicenie trasy to słowo najlepiej oddające charakter tego odcinka – mamy asfalt, betonowe płyty oraz leśne dukty. Mamy bliskość rzeki, podjazdy (choć niezbyt strome) oraz zjazdy (bardzo przyjemne i bezpieczne). Na odcinkach wytyczonych drogami ruch jest niewielki i nie przeszkadza rozkoszować się jazdą. Po drodze mamy okazję podziwiać kilka drewnianych (i nie tylko) kościołów a na koniec odpocząć w Jastrzębskim Parku Zdrojowym.
Basen w Zebrzydowicach
Pałac w Zebrzydowicach
Kościół w Zebrzydowicach
W Jastrzębiu zmieniamy kierunek na południowy. Wzniesienia robią się nieco wyższe, ale dalej nie można ich nazwać odcinkami górskimi. Czasem ze szczytu pagórka możemy dostrzec wreszcie zarysy Beskidów lub też cieszyć się widokiem na dolinę Olzy i rozmieszczone na niej czeskie miasta i miasteczka. Po drodze mijamy kolejne zabytkowe kościoły, zamek w Zebrzydowicach a chętni kontaktu z przyrodą mogą na chwilę odbić do Rezerwatu Kopce z bogatą fauną i florą. Na koniec urokliwy przejazd ścieżką wzdłuż Olzy w Cieszynie, zwiedzanie Wzgórza Zamkowego i być może także obiad na rynku.
Panorama Beskidu
Cesky Tesin
Cieszyn nad Olzą
I wreszcie czas decyzji: stacja w Czeskim Cieszynie i pociąg do Bohumina lub też kontynuowanie trasy rowerowej po czeskiej stronie Olzy. PKP Cieszyn i odjazd w kierunku Katowic odpada z powodu auta czekającego w Chałupkach. Wybór dość prosty i jak się okazało najzupełniej słuszny. Fragment trasy rowerowej wzdłuż Olzy od Czeskiego Cieszyna do Karwiny to po prostu marzenie. Gładka nawierzchnia na wale powodziowym, lekkie nachylenie w dół i kolejne kilometry łykamy bez najmniejszego wysiłku. W dodatku cały czas mamy widok na wzniesienia po stronie polskiej i świadomość, że nie tak dawno pp nich pedałowaliśmy. Po drodze mijamy położony na wzniesieniu Archeopark Chociebuż, z zewnątrz wygląda bardzo zachęcająco więc może warto mieć przy sobie jakieś korony aby go zobaczyć od środka. W Karwinie zaś warto zboczyć nieco z trasy aby zobaczyć miejscowy zamek. Na koniec dostajemy uroczy rynek w Bohuminie, Pałacyk w Chałupkach i dla chętnych ścieżkę przyrodniczą po granicznych meandrach Odry. Słowem atrakcji na calutki dzień bez chwili nudy.